Kastamonu Entegre’den, Tataristan’da su üstünden lojistik hamlesi: Yüzde 11’e çıktı

Tataristan’ın en başarılı özel ekonomik bölgesi SEZ “Alabuga”nın en büyük yatırımcılarından Türkiye’nin “Kastamonu Entegre” şirketi logistik maaliyetleri azaltma amacıyla su taşımacılığı ile mal sevkiyatını yüzde 11’e çıkardı.

“Kastamonu Entegre” Rusya Genel Müdürü Ali Kılıç’ın verdiği bilgiye göre, ihracat payını arttırma, ürünlerin teslim edilmesi için gidilecek güzergahın uzatılması, sevkiyatın su taşımacılığı lehine değiştirilmesi yönünde bir eğilim oluşmasını ifade ediyor.

Yaz döneminde SEZ “Alabuga”nın coğrafi konumu, Kama ve İdil nehirleri üzerinden Hazar, Karadeniz ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelere de ürünleri ulaştırmaya imkan sağlıyor.

Kılıç’a göre, bu oldukça doğal birşey, çünkü su taşımacılığında lojistik maaliyetler düşüyor ve aynı zamanda Rusya içi ve dışındaki pazarlarda da ürünlerin rekabet gücü artıyor.

SEZ “Alabuga”da faaliyet gösteren ağaç ürünleri işleme fabrikası “Kastamonu Entegre” Rusya içinde ve aynı zamanda dışında da geniş bir ürün yelpazesine sahip.

2017’nin ilk yarısında “Kastamonu Entegre”de üretilen hazır ürünlerin yüzde 74’ü kara taşımacılığı, yüzde 15’i demiryolu, yüzde 11’i su taşımacılığı ile gerçekleştirildi.

Su yolu nakliyatını 2016 yılının ilk yarısı ile karşılaştıracak olursak, geçen sene bu pay ancak yüzde 4 oranındaydı, bu sene ise oran yüzde 11’e kadar çıktı.

“Kastamonu Entegre”nin ürünleri genelde Orta Rusya bölgelerinde rağbet görüyor.

İhracat satış coğrafyası ise Avrupa ve Asya’nın yaklaşık 20 ülkesini kapsıyor.

28.8.2017