Harry Potter ilk defa Tatarcaya çevrildi: «Һарри Поттер һәм Фәлсәфәче ташы»

Tataristan başkenti Kazan’da bulunan “İlim” internet-projesi İngiliz bayan yazar J. K. Rowlings’in yazdığı Harry Potter serisinden  “Harry Potter ve Felsefe Taşı” kitabı Tatarcaya tercüme etti. Kitabın adı Tatarca «Һарри Поттер һәм Фәлсәфәче ташы» olarak çevrildi.

Projenin organizatörlerinden Aydar Şayhin sözlerine göre, kitabın prezentasyonu 19 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Aydar Şayhin şöyle konuştu:

“Ben tercümemizi okurlarımızın beğeneceğine inanıyorum. Çünkü bizim tercüme kitabı Rusçaya tercüme eden Mariya Spivak’ın tercümelerinden daha iyi.

Örneğin Rusça tercümede tüm isimler de Rusçaya tercüme edilmiş. Bizim tercümede öyle birşey yok, ama belli bir denge korundu” dedi.

Kitabın Tatarcaya tercümesi proje sitesinde ücretsiz olarak yayınlanacak. Daha önce sitede Tatarcaya tercüme edilmiş kitabın bir bölümü yayınlanmıştı. Kitabı Tatarcaya çevirenler bu hizmeti ücret karşılığı satmayı düşünmüyorlar, çünkü bunun için telif hakkı sahiplerinin lisans vermeleri gerekiyor.

Proje sahibinin verdiği bilgiye göre, kitabı Tatarcaya çevirenler tercüme metni ile geçen yılın Aralık tarihinden beri çalıştılar.

Kitabı tercüme etmede 13 gönüllü emek sarfetti. Bunların arasında hem lise hem üniversite öğrencileri hem de Tatar dili öğretmenleri yer aldı.

Aydar Şayhin’e göre, Harry Potter kitabının Tatarcaya çevirilmesi ile yabancı dillere çevirilmiş tercüme sayısı 80 dile ulaştı.

Bunlar arasında Latin, Eski Yunan ve Valli dilleri de var. Ama en önemlisi-tercüme edilmiş kitaplar yardımı ile Tatarca öğrenmede yararlanılabiliyor.

Şayhin konuşmasında, üç sene önce kendilerinin beşinci kitabın bir bölümünü Tatarcaya tercüme ettiklerini ve bu tercümeyi Tataristan okullarının Rus sınıflarında Tatarca öğretim derslerinde faydalandıklarını, Tatarca öğrenmek için bunun çok yararlı olduğunu söyledi.

Aydar Şayhin bu yöndeki çalışmalar için somut planlarının olmadığını, ama ileride Harry Potter’in sekiz kitabını da Tatarcaya çevirme isteklerinin olduğunu sözlerine ekledi.