Gökdeniz Karadeniz’den Tataristan’a vefa: Kazan’da cami yaptırıyor

2008’den beri forma giydiği Kazan’ın Rubin takımında gönülleri fetheden Gökdeniz Karadeniz, gelecek planlarını açıkladı.

Rus spor basınına yansıyan haberlere göre Gökdeniz, geleneksel Tatar şapkası “Tübetey”i takarak gol sevinci yaşamasını unutamayacağını söyledi ve “Ben tübeteyi başıma değil gönlüme taktım. Kendimi Tatar hissediyorum” dedi.

36 yaşındaki emektar futbolcu, 3 yıl sonra Rubin’in 61’inci kuruluş yıldönümünü kutlayacağını, 61 numaralı forma ile bu mutluluğu yaşayıp kariyerine nokta koymayı düşünebileceğini söyledi.

Gökdeniz Kazan’da bir cami yaptırma planını da medya ile paylaşarak, “Evet, bunu çok istiyorum. Bu benim verdiğim bir söz. Kış bitti, bahar başladı ve yakında caminin temelini atmayı planlıyoruz. Her şey plana göre ilerliyor” dedi.

Gökdeniz geçen yıl Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’u ziyaretinde cami yaptırma sözü vermişti.
Tatartürk.com’da 25 kasım 2015’de yayımlanan bir haber ise şöyleydi:

Rubin Kazan futbol takımının başarılı Türk oyuncusu Gökdeniz Karadeniz, hafta başında Kazan Arena stadında taraftarlar ile buluşarak sohbet etti, soruları yanıtladı ve imza dağıttı. Sıcak bir ortamda geçen buluşmada isteyen herkes yıldız futbolcuyla fotoğraf da çektirdi.

Rusya Premier Liğindeki Rubin Kazan takımı ile 250. maçına çıkan, başarılı oyununu sürdüren Gökdeniz; Rubin Kazan’a transferi, hayatı, geleceğe dönük planlarıyla ilgili çeşitli soruları yanıtladı.

Rubin Kazan’a, takımın eski teknik direktörü Kurban Berdiyıv ile birkaç kez görüştükten sonra gelmeye karar verdiğini belirten Gökdeniz, bu kararda Tataristan ile Türkiye’nin kültürel yönden birbirine çok yakın olmasının da etkisinin bulunduğunu ve Rubin Kazan’ı seçmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Gökdeniz’e, “Türkiye dönmeyi düşünüyor musunuz, düşünürseniz hangi takımda oynamak istersiniz” ve “Bir gün teknik direktör olmak isterseniz hangi takımı çalıştırmak istersiniz” soruları da yöneltildi. Gökdeniz, Kazan’da okuyan bir Türk öğrencinin sorularına, Rubin Kazan ile 2,5 yıllık sözleşmesi olduğu yanıtını verdi. Futbol oynamayı bırakınca ne yapacağına ise henüz karar vermediğini belirtti.
Gökdeniz, “Ben daha oynayacağım. Türkiye’ye dönecek miyim dönmeyecek miyim, bunu da zaman gösterecek. Rubin Kazan için daha yapmam gereken çok şey var. Ben burada takımım ile kupa da kaldırmak istiyorum. Ve ancak bundan sonra bu soruya cevap verebilirim belki” dedi.

Taraftarlar ile buluşmasından sonra basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Gökdeniz’e, Rusya Premiyer Ligindeki Rubin Kazan-Krılya Sovetov maçında rakip filelere iki gol attıktan sonra geleneksel Tatar şapkası “Tübetey”i taktığı anımsatıldı ve bunun nedeni soruldu.

Gökdeniz, “O maça kadar, uzun zamandır, takımım için gol atamıyordum. Gol atarsam, güzel bir şey yapmayı, tübeteyi takmayı planladım. Gollerimi atınca da taraftarıma sevincimi, Tübetey’i takarak gösterdim. Ama tübeteyi takmak o kadar önemli değil, önemli olan onu gönüllere takmaktır. Ve ben tübeteyi gönlüme çoktandır taktım” dedi.

Gökdeniz, Kazan’da ailece yaşamaktan çok mutlu olduğunu ve Türk insanlarının Tataristan ve Kazan’ı mutlaka gelip görmeleri gerektiğini söyledi. Gökdeniz, “Burası çok güzel bir yer. Tataristan ve Kazan’da gezilmeye değer bir çok yer var. Türkiye’deki herkese buralara gelmelerini tavsiye ederim” dedi.

Gökdeniz taraftarlarla buluşmaya eşi ve çocuklarıyla beraber katıldı. Eşi Serra Hanım da tatarturk.com’un sorularını yanıtlayarak, Tataristan ve Kazan halkının eşine bu kadar büyük ilgi göstermesinden çok memnun olduğunu belirtti. Serra Karadeniz, “Yabancı bir ülkeye gelip bu ülkede kendimizi sevdirmemiz çok güzel bir duygu. Çok gurur verici. Bu bize, kendi ülkemizdeymişiz gibi hissettiriyor. Tataristan halkına ve taraftarlarına çok teşekkür ediyorum. Tataristan kültürel olarak Türkiye’ye çok yakın. Buranın insanının bizi kendilerine yakın görmeleri ve bizleri ağırlamaları bizi çok mutlu ediyor” dedi.