Gökdeniz Karadeniz özel dünyasını açtı: “Eşim hayatta benden daha başarılı”

Türkiye’nin Rusya’daki temsilcisi, “fahri elçisi” ve gururu Gökdeniz Karadeniz, Tataristan basınına verdiği son röportajda yine “pozitif” görüşleri, hayata bakışı ve yorumları ile takdir topladı. Kazan’da yayın yapan “Business Online” gazetesinin spor servisinden Ayrat Şamilov ve Vlasilav Zimagulov’a özel röportaj veren Gökdeniz, özel hayatından gelecek planlarına, her konuda konuştı. İşte söyleşide Karadeniz’in verdiği yanıtlaran bazı alıntılar:

“Rubin Kazan Türkiye’de çok popüler. Artık kimse Kazan’ı Kazakistan ile karıştırmıyor ve şehri çok iyi tanıyor.”

“Başarımda eşim çok büyük rol oynadı. Çocuklarımı o büyütüyor, bana iyi bakıyor. Eğer bir futbolcunun e hayatından yana kafası rahatsa kendini tümüyle futbola verip başarılı olabilir. Bu yüzden ben eşimin benden daha başarılı bir insan olduğunu düşünüyorum. Benim futbol dışında başka şeyleri dert etmememi sağlıyor. Güçlü ve güvenilir bir insan.”

“Eşimle okulda tanıştık. Birlikte okuduk. O benim hayatımın aşkı.”

“Kazan’da uluslararası okul açıldı ve çocuklarım orada okumaya başladı. Eğer okul olmasaydı bir daha düşünürdüm. Çünkü bunca yıl çocuklar olmadan yaşamak zor. Şimdi ailem Kazan’a döndü ve burada eğitimlerine devam edecekler.”

“Çocuklarım İngilizce eğitim görüyor. Rusça da biliyorlar. Tatarcayı da biraz anlıyorlar. Ama tabii ki asıl Türkçe konuşuyorlar. Çocuklarım benden iyi Rusça konuşuyor.”

“Denizi özlediğimde Volga’ya bakıyorum, sakinleşiyorum. En büyük keyfim mangal yapmak. Ateşi de, sonra çayı da kendim hazırlıyorum. Eğer bir daha şampiyon olursak bütük Kazan’a mangal ziyafeti vereceğim!”
Röportajın Türk basınına yansıyan kısmında Gökdeniz Karadeniz sakatlığı hakkında sorulan soruya, “Ufak tefek problemler var fakat ciddi değil. Bir süre sonra zorluk kalmayacağını düşünüyorum” dedi.

Rubin Kazan’ın kötü gidişatıyla ilgili de yorum yapan 35 yaşındaki orta saha oyuncusu, “Bu durumu düzelteceğimizi umut ediyorum. Genç oyuncularsız kulüp var olamaz ve onları eğitime hazırlamalıyız. Geçen yıl iyi bir iş başardık ancak bunu sürdürmeyi başaramadık. Bunun birçok nedeni var. Sonuç olarak, bu futbol. Dünyanın en iyi takımlarının bile bazı zamanlar inişleri oluyor. Kulüp yönetiminin, neyin eksik olduğunu gördüğünü ve takımın bu krizden nasıl çıkacağını bildiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

9

İlk şampiyonluğunu Kazan’da elde ettiğini vurgulayan Gökdeniz, “İki çocuğum burada doğdu ve buraya geldiğimde adaptasyon sorunu yaşamadım. Yemeklerle, dinle ilgili hiçbir problem yaşamadım. Kazan’da birçok cami var ve burada, evdeki gibi yaşayabiliyorum. Kazan’da geçirdiğim belli bir süre sonra şehre ve ülke insanına aşık oldum. Tatar ve Türk insanı birbirine çok yakın, dilleri de benzer. Buraya geldiğimde, her zaman üst sıralar için mücadele ettik, Avrupa kupalarında oynadık ve çok maç kazandık. Ayrıca, insanların bana nasıl davrandığını gördüm. Başka bir ülkeye geldiğinizde, sıcak bir şekilde davranıldığını görmeniz çok önemli” dedi.

Futbolu bıraktıktan sonra Kazan’da kalıp kalmayacağı sorulan Gökdeniz Karadeniz, “Bunun hakkında konuşmak için çok erken. Birçok faktör var her şey bana bağlı değil. Kulüpten de bir girişimin gelmesi lazım, ayrıca karar almadan önce ailemle görüşmem gerekiyor. Bazen kariyerim hakkında düşünüyorum ve sadece Rubin Kazan ile şampiyonluk yaşadım, bu nedenle Rubin ile bir şeyler kazanmak istiyorum ancak futbolcu olarak değil, başka bir görevde. Fakat bu sadece spekülasyon. Rubin’den ayrılmayı hiçbir zaman düşünmedim, kulüp benim hayatım oldu. Eğer aniden gidersem, Rubin Kazan her zaman kalbimde kalacaktır” cevabını verdi.

Daha önceki dönemlerde Rusya ve Türkiye’den teklifler aldığını söyleyen Gökdeniz, “Kazan’da aldığımdan daha fazla kazanabilirdim ancak sürekli reddettim” dedi.
Profesyonelce yaşadığını vurgulayan Gökdeniz, “İşimi seviyorum. Her gün, futbolun benden uzaklaştığını görüyorum ve bu beni üzüyor. Yakın bir zamanda futboldan emekli olacağımı anladım. Bunun hakkında düşünmeye başlayınca, çıldırıyorum” diye konuştu.

Türkiye’deki futbolcu potansiyelinden de bahseden Gökdeniz Karadeniz, “Evet, potansiyel var fakat ilk başarısızlığın ardından eve dönmek zorunda değilsiniz. Türk futbolunda, her zaman eve dönebilirsiniz, aynı şey Rus futbolcu için de geçerli. Her şey bakış açısına bağlı. Eğer planınız varsa, bundan sapmanıza gerek yok. Zorluklar ve sorunlarınız olacağını anlamak zorundasınız. Eğer karmaşa ile yüzleşip yılarsanız, başarı gelmez. Yetenekli oyuncular yurt dışına birkaç maç oynamaya gidiyor ve sonra geri dönmeye karar veriyor. Türkiye’de de Rusya’daki gibi problemler var. Barcelona’da forma giyen Arda Turan var ve geçenlerde Manchester City’ye giden Enes Ünal var. Salih Uçan şu anda 21 yaşında ve geçen sene Roma’ya transfer oldu. Genel olarak, Türkiye’den ayrılan çok az oyuncu var” diye görüş bildirdi.

12

Öte yandan röportajın bitiminde Gökdeniz Karadeniz’in aklındaki özel planın ne olduğu da açıklandı. Rubin Kazan ile sözleşmesi 2018’de sonra erecek olan Gökdeniz’in, takımda 1 yıl daha kalmak istediği ifade edildi.

Rubin Kazan’ın 2019 yılında 61. kuruluş yılını kutlayacağı ve “61” ile özdeşleşen Gökdeniz’in de kariyerini Kazan’ın 61. kuruluş yılında sonlandırmak istediği kaydedildi.