Rusya’da Türkiye’nin imajını parlatan profesyonel: Gökdeniz Karadeniz

Rusya’nın federal kanallarında futbol saati gelip de ne zaman Rubin’in emektar oyuncusu Gökdeniz Karadeniz’den söz açılsa göğsümüz kabarıyor. Onun profesyonelliği övülüyor… Bunca yıldır Rubin Kazan’daki istikrarı övülüyor… İlerleyen yaşına rağmen düşmeyen performansı övülüyor… Efendiliği övülüyor.

Karadeniz’in delikanlı ismi Gökdeniz Karadeniz, 2008’de geldiği Tataristan’ım şampiyon takımı Rubin Kazan’da hala el üstünde taşınıyor, hala takımın en önemli kozlarından biri olarak niteleniyor…

Elbette bu onur Gökdeniz’in. Hayatta hiç bir şeyin tesadüf olmadığının en öneli örneklerinden biri o.

Trabzonspor’un efsane yıllarının hocalarından Özkan Sümer, çabuk sahip olduğu şöhreti çabuk kaybeden, devrin yıldız futbolcularından biri için “Zirveye çıkmak kabiliyet, zirvede kalmak karakter işidir” demişti.

Gökdeniz Karadeniz, Rubin’e geçirdiği yıllarda her kabiliyetli hem de karakterli bir futbolcu olduğunu fazlasıyla kanıtladı.

Bu yaz başında medyaya şu haber yansımıştı:

“Rubin, kaptanıyla kontratı 38 yaşına kadar uzattı. Trabzonspor’un 2008’de 7.8 milyon euroya Kazan Rubin’e sattığında beri Tataristan ekibinde “istikrar abidesi” olan Gökdeniz Karadeniz’in kulübü ile 2018’e kadar yeni kontrat imzaladığı açıklandı. Gökdeniz Karadeniz, Twitter hesabından paylaştığı Rubin Kazan formasıyla çekilmiş ve yanında “31.05.2018” yazan fotoğrafıyla hayranlarına yeni sözleşmeyi duyurdu.35 yaşındaki Gökdeniz’in normal kontratı 2016 mayısına kadardı. Rubin Kazan’ın tarihinde ilk defa kazandığı 2008 ve sonraki 2009 şampiyonluğunda büyük payı olan Gökdeniz Karadeniz, 174 karşılaşmada 32 gol kaydetti. Son sezonda 21 maça çıktı ve 7 gol 3 asist ile sezonu tamamladı.”

Bu yıl Rubin ligde sıkıntılı günler yaşasa da, Gökdeniz var gücüyle takımını güzel günlere taşıma gayretine devam ediyor.

Gökdeniz’in profesyonel futbolda “ileri yaş” olarak sayılan bir döneme gelmesine rağmen performansını korumasının sırrı ne?

Belki de bu soruya en güzel cevabı, bir Rus TV kanalının İstanbul’daki evinde yaptığı söyleşide oğlunu anlatan Nilüfer Karadeniz vermişti: “O galiba doğuştan yenmek için var. Evet yeteneği var, çok çalışıyor ama yenilgiyi asla kabul etmiyor.”

Belgeselde kendini anlatan Gökdeniz Karadeniz “Kazan benim ikinci şehrim oldu, insanlarını kültürünü sevdim, insanlarını kardeşim kabul ettim” demişti. Gökdeniz şöyle devam etmişti:

“Antrenmanda olsun, maçta olsun her zaman kazanmak istiyorum. Bu hırs galiba annemden bana geçti. Ama güçlü olmam da babamdan aldığım bir meziyet .”
Oğullarına nasıl isim verdiklerini anlatan anne Nilüfer Karadeniz de şöyle diyordu:
“Oğlumun doğumunu beklediğimiz günlerde eşimle deniz kenarında oturuyorduk. Eşim göğe sonra denize baktı ve oğlumuzun isminin Gökdeniz olacağını söyledi. Öyle oldu.”

Gökdeniz Rubin’de hem işini en iyi yapmaya, en örnek yaşamı ile saygı ve sevgi görmeye devam ediyor. Sadece Tataristan’da değil, Rusya’nın deplasman maçına gittikleri şehirlerinde bile alkışlanıyor. Yani Gökdeniz Karadeniz, Türkiye’nin Rusya’daki örnek vatandaşı ve gönüllü elçisi olarak alkışı hak ediyor…