FIFA Başkanı İnfantino hayran kaldı: “Kazan, Batı ve Doğu kültürünü bağlayan bir kazandır”

Uluslararası Futbol Federasyonu FIFA Başkanı Gianni İnfantino, Kazan’a övgüler dizdi ve organizasyon için teşekkür etti. Konfederasyon Kupası’nın Portekiz-Şili arasında oynanan yarı final maçından sonra bir açıklama yapan İnfantino, Kazan’ın, Batı ve Doğu kültürünü birbirine bağlayan bir futbol şehri olduğunu ve bu şehirde insanların barış içinde yaşadıklarını söyledi.

FIFA Başkanı, “Kazan’ın spor şehri olduğunu herkes biliyor. Buna bir de futbol şehri olduğunu eklemek lazım. Tüm bunlarla birlikte Kazan ve Tataristan-zengin kültürel ve tarihsel olan bir şehir ve cumhuriyet.  Benim burada Batı ve Doğu kültürünün birbiriyle karışarak bu spor bayramında beraber yer almasını görmem sevindirici ve aynı zamanda kendim için bir yenilikti.
Bu,tüm dünya ve futbol dünyası için de en iyi reklam oldu. Kazan’ı 2018 Dünya Kupası sırasında mutlaka gidip görmek lazım”, dedi.

28 Haziran’da Tataristan başkentinde bulunan Kazan-Arena Stadında Konfederasyon Kupası yarıfinalinde Portekiz ve Şili Milli Takımları karşılaştı ve normal süresi ve uzatması da berbere biten maç sonunda penalti atışları yapıldı ve bunun sonunda Şili Milli Takımı Portekizi 3-0 yenerek adını finale yazdırdı.

22 Haziran’da Soçi’de oynanan diğer yarıfinal maçında Almanya Milli Takımı ile Meksika Milli Takımı karşılaştı. Maçı normal süresinde rakibini 4-1 yenen Almanya Konfederasyon Kupasının finaline çıktı.

Kazan, 2018’deki Dünya Futbol Şampiyonası öncesinde yapılan provayı başarı ile geçmiş oldu. Hem Kazan-Arena stadı, hem de Kazan şehri FIFA’dan “tam not” aldı.