Erdoğan özür diledi, Tataristan’daki Türk yatırımcılar da rahatladı

Türkiye-Rusya ilişkilerini normalleştirme yolunda önemli açılım Ankara’dan geldi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Putin’e bir mektup yazarak uçak olayından duyduğu üzüntüyü ifade etti ve ölen pilotun yakınlarına “özür dileğini” iletti.

Başbakan Yıldırım, iki liderin çarşamba ya da perşembe günü bir telefon görüşmesi yapacaklarını açıkladı.

İki ülke dışişleri bakanları da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesi kapsamında Soçi’de buluşacak.

Öte yandan Kommersant gazetesi üst düzey Rus yetkililere dayanarak “Moskova’nın özür mektubunu tatmin edici” bulduğunu duyurdu.

Şimdi tarafların tazminat konusunda da anlaşmaları bekleniyor.

Bu gelişmeler, yaşanan siyasi krizden olumsuz etkilenen Tataristan Cumhuriyeti’ndeki Türk iş dünyasını memnun etti.

Yatırımları ile Tataristan ekonomisinde büyük pay sahibi olan Türk şirketleri, kısa sürede ilişkilerin “normal seyrine” dönmesini umut ediyor.

ERDOĞAN’DAN MESAJLAR

Erdoğan, “Ankara’nın Rusya Federasyonu’na ait bir uçağı düşürmeye hiç bir zaman niyeti ve kararı olmadığını” vurguladı.

Erdoğan’ın mektupunda “özür dilediği” duyuruldu. Erdoğan, ilişkilerin düzeltilmesi için gerekli her türlü adımın atılacağını söyledi..

Mektupta Erdoğan bölgelesel sorunları çözümü için birlikte çalışma arzusunu dile getirdi.

Erdoğan mektubunda, Rusya’nın Türkiye için stratejik ortak olduğunun altını çizdi.

Peskov, “Türkiye cumhurbaşkanı mektubunda ölen pilotun yakınları için üzüntüsünü ve başssağlığı dileklerini iletti ve ‘özür dilerim’ dedi” diye konuştu.

Erdoğan’ın mektubunda özrün doğrudan uçağın düşürülmesi eylemi için değil, pilotun ölümü için kullanılması dikkati çekti. Ancak mektupta Rusya’nın beklediği özür talebinin bu şekilde karşılanması amaçlandı.

Mektupta şu ifadelerin olduğu açıklandı:

“Bir kez daha üzüntümü ve derin başsağlığı dileklerimi ölen pilotun ailesine iletmek istiyorum ve ve özür diliyorum. Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum. Rus pilotun ailesini Türk ailesi olarak kabul ediyoruz. Verilen acıların ve zararın hafifletilmesi için gerekli tüm inisiyatifleri almaya hazırız.”

«Я хочу еще раз выразить свое сочувствие и глубокие соболезнования семье погибшего российского пилота и говорю извините. Всем сердцем разделяю их боль. Семью российского пилота мы воспринимаем как турецкую семью. Во имя облегчения боли и тяжести нанесенного ущерба мы готовы к любой инициативе»,— говорится в послании турецкого президента.

ÖZÜR TAMAM, TAZMİNATA KAPI AÇILDI

Erdoğan’ın bu sözleri, Rusya’nın talep ettiği şartlardan ilkinin yerine getirildiği, şimdi pilotun yakını ve düşürülen uçak için tazminat ödenmesi konusunda da zemin hazırlandığı yorumlarını güçlendirdi.

Erdoğan’ın, Rus pilotun öldürülmesinden sorumlu tutulan Alparslan Çelik ile ilgili hukuki sürecin devam ettiği bilgisini de paylaştığı vurgulandı.

25 Kasım 2015’te CNN International’a konuşan Erdoğan, “Rusya’dan özür dilemeyeceğiz. Hava sahamızı ihlal edenler bizden özür dilemeli” demişti.

RESMİ AÇIKLAMA

Kremlin resmi web sitesinde mektubun özeti şu şekilde aktarıldı:

В послании, в частности, отмечается, что Россия является для Турции другом и стратегическим партнёром, с которым турецкие власти не хотели бы портить отношения. «У нас, – подчёркивает Реджеп Тайип Эрдоган, – никогда не было желания и заведомого намерения сбить самолёт, принадлежащий Российской Федерации».

Далее говорится, что, «взяв на себя все риски и приложив большие усилия, мы забрали тело погибшего российского пилота у сирийских оппозиционеров и привезли его в Турцию. Организация предпохоронных процедур была проведена в соответствии с религиозными и военными процедурами.

Вся эта работа была проведена нами на уровне, достойном турецко-российских отношений. Я хочу ещё раз выразить своё сочувствие и глубокие соболезнования семье погибшего российского пилота и говорю: извините. Всем сердцем разделяю их боль. Семью российского пилота мы воспринимаем как турецкую семью. Во имя облегчения боли и тяжести нанесённого ущерба мы готовы к любой инициативе».

В послании также отмечается, что в отношении гражданина Турции, имя которого ассоциируется со смертью российского пилота, начато и ведётся судебное расследование.

Реджеп Тайип Эрдоган выражает своё глубокое сожаление по поводу произошедшего и подчёркивает готовность делать всё возможное для восстановления традиционно дружественных отношений между Турцией и Россией, а также совместно реагировать на кризисные события в регионе, бороться с терроризмом.