Demografik sorun yok: Kazan’da doğum oranı ölümlerden 1,5 kat daha yüksek

Rusya Federasyonu genelinde kriz ile birlikte doğum oranı düşüp demografik sorun yeniden gündeme gelirken, Tataristan Cunhuriyeti’nde sağlıklı bir demografik grafik görülmeye devam ediyor.

2017 yılının ilk yarısında Kazan’ın nüfusu doğum oranının yükselmesi sonucu 3,8 bin kişi arttı.

Başkentin Evlendirme Dairesi Başkanı Rimma Minnulina sözlerine göre, 2017 yılın ilk yarısında Kazan’da gerçekleşen doğumların sayısı, aynı dönemde gerçekleşen ölümlerden 1,5 kat daha fazla olarak kayıtlara geçti ve 3 bin 864 kişilik bir artış gösterdi.

Kazan bu göstergelerle Rusya’nın İdil Boyu Federal Bölgesinde bir milyon nüfuslı şehirler arasında lider konuma yerleşti.

Minnulina, Kazan’da doğum oranının ölüm oranını ilk defa 2009 yılında aştığını ve o zamandan beri bu eğilimin sabit kaldığını da kaydetti ve son 15 yılda Kazan’da doğum oranının nerdeyse üç kat arttığını hatırlattı.

Kazan Evlendirme Dairesi verilerine göre, 2017 yılının ilk altı ayında başkentte 10 bin 500 çocuk doğdu. Bunların yüzde 45’i ailede ilk, yüzde 55’i de ikinci ve üçüncü çocuklar oldu.

Karşılaştırmak için: 2007 yılında Kazan’da yeni doğan çocukların yüzde 62’si ailelerde ilk çocuklardı. On yıl içerisinde ailelerde üçüncü çocukların oranı yüzde 5’ten yüzde 9,9’a kadar arttı.

2017 yılının ilk yarısında boşananlar sayısında yüzde üç oranında düşüş gözlendi.

Başkent Kazan’da dünya evine girenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 oranında azaldı. Bu gösterge 90’lı yıllarda yaşanan ekonomik kriz sonucunda doğan çocukların az olmasına ve şimdi de o çocukların evlilik dönemine geldiklerine bağlanarak anlatıldı.