“Ak Bars” Bankası’ndan Türk “Gemont” şirketime dev ‘garanti’ desteği

Türkiye ile Tataristan arasındaki ekonomik işbirliğine yeni ve önemli bir halka daha eklendi. Tataristan’da devlete ait “Ak Bars” bankası ile Türkiye’nin “Gemont” Şirketi arasında 2,6 milyar rublelik garantörlük anlaşması imzalandı. Anlaşma 36 ayı kapsıyor.

“Gemont” Şirketi ile banka arasındaki bu garantörlük anlaşması  “Gazprom” Holding bünyesindeki bir şirketin Gemont’a verdiği yeni iş çerçevesinde gerçekleşecek.

“Ak Bars” Bankası, Türk şirketi ile bu tür anlaşmayı ilk defa düzenlemiyor. Daha önce aynı banka, “Gemont” ile “TAİF-NK” Şirketi arasında Tüben Kama şehrinde  inşaat devam eden petro kimya tesisleri için garanti mektubu sağlamıştı.

Bir yandan “TAİF-NK” tesislerini yapan  “Gemont” Şirketi, diğer yandan Çallı şehrinde 400 bin ton yıllık üretim kapasiteli metalurji kompleksi kurma imkanlarını araştırıyor. Tesisin inşaatı iki aşamada gerçekleşecek.

İlk aşamada inşaat süresi 18 ay sürecek ve toplam yatırım da 450 bin doları bulacak. İlk etap tamamlanınca 250 yeni istihdam yaratılacak ve bunların yüzde 80’i Tataristan’dan temin edilecek.

Daha önce şirket yetkilileri metalurji fabrikasının hammaddesinin yerel olacağını ve Rusya’nın “MMK”, “NLMK”, “Severstal” ve Kazakistan’ın “Temirtau” Şirketlerinin fabrikanın potansiyal tedarikçileri olacağını söylemişti.

“Gemont”un uzmanlık alanlarına metalurji fabrikaları, elektrik santralleri, kimya, petrokiya ve rafineri fabrikaları kurma giriyor.

“Gemont” – Marubeni, Nippon steel, Kawasaki, Siemens gibi dünyaca ünlü şirketlerle işbirliği yürütüyor.

Şirket, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından da çalışmalarından doları övülmüş, üst düzey yöneticileri cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlanmıştı.