Büyük Bolgar Festivali bu yıl 45 bin kişiyi ağırlayacak

Tataristan’da büyük ilgi gören Ortaçağ savaş festivali “Büyük Bolgar” için hazırlıklar sürüyor. Festival bu yıl 12-13 Ağustos tarihlerinde düzenlencek. Bu yıl ilk kez uluslararası konukları da ağırlayacak etkinliğe en az 45 bin kişinin katılması bekleniyor.

Festivale 2015’de 26 bin, 2016’da ise 40 bin kişi katılmıştı.

Ortaçağ savaş festivali kapsamında toplu şövalye çarpışmaları, atlı turnuva, ok atma yarışı, savaş makinaları gösterisi, tarihi savaş kampı canlandırması, canlı müzik ile dans ve tiyatro gösterileri düzenlenecek.

Festivalin amacı, Altın Ordu döneminde Bulgar kenti arazisinde dahil XIV-XV. yüzyıllara ait yaşamın, kültürün ve askeri teçhizatın rekonstrüksiyonu. Büyük Bulgar Tarih Festivali’nin ilki 2014’te yıl düzenlenmiş ve yaklaşık 14 bin turisti çekmişti.

Büyük Bulgar’ı ziyaret eden Tataristan eski Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev, festivalin, son yıllarda Tataristan’da geniş şekilde yürütülen tarihi anıtların ihyası ve kültürün korunması çalışmalarının devamı olduğunu söylemişti.

Devlet Danışmanı, Cumhuriyet Tarihi ve Kültürel Anıtlarının İhyası Fonu Mütevelli Heyeti Başkanı olan Şeymiyev, “Bolgar, küresel üniversal değer olarak kabul ediliyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Tarihi yerler ihya edildiği zaman kesinlikle tarihçilerin, arkeologların, restoratörlerin büyük rolü var. Geçmiş zaman olaylarının rekonstrüksiyonu ile uğraşırken yaptıklarınız onların yaptıklarından farklı ve mirasımızın korunması kuşaktan kuşağa aktarılması görevinde kendi güzel yere sahip” demişti.