Bu yaz “sıcak” geçecek: Kazan Konfederasyon Kupası’na 150 bin turist bekliyor

Bu yaz Rusya’da yapılacak olan  Konfederasyon Kupası uluslararası futbol turnuvasının Tataristan’da düzenlenecek maçları için Kazan’ı en az 80, en fazla 150 bin civarında turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Tataristan’dan seçilen Rusya Devlet Duması Milletvekili İrek Zinnurov’a göre, yazın gelecek turistler sayısını tam olarak şimdiden söylemek zor. Çünkü Kazan’a gelecek turistlerin birçoğu özel arabaları ile de gelecek ve ondan dolayı sipariş verilen maç biletine bakarak turist sayısında tam tespitte bulunmak mümkün olmuyor. Ayrıca turların birçoğu da Tataristan’a komşu cumhuriyetlerde yaşayanlar tarafından satın alınacak.

Zinnurov’a göre,Konfederasyon Kupası yaklaşınca otellerin doluluk oranına bakılarak Kazan’a kaç turist geleceğini tahmin etmek mümkün olacak ve maçlar tamamlanınca da şehrin turistlerden ne kadar gelir ettiği hesap edilebilecek.

2015 yılında Kazan bir başka büyük spor etkinliğine evsahipliği yapmıştı. Düzenlenen Su Sporları Dünya Şampiyonası Tataristan ekonomisine olumlu etki yaptı ve cumhuriyette inşaa edilen spor salonları da gelir elde edebildiklerini çok açık gösterdi.

Tüm bunların yanında Rusya Başbakan Yardımcısı ve “Rusya-2018” Organize Komitesi Başkanı Vitali Mutko, Konfederasyon Kupası organizatörlerinin satılan bilet sayısı ve satış hızından endişe ettiklerini açıkladı. Bugüne kadar Kupa maçları için 200 bin bilet satılmış bulunmakta.

Konfederasyon Kupası-2017 çerçevesinde Kazan’da dört maç düzenlenecek. Bunlar arasında bir tane yarıfinal de bulunuyor.

2018 Dünya Kupası maçları çerçevesinde ise Tataristan başkentinde altı maç düzenlenecek ve bunlar arasında 1/8 ve 1/4 maçları da yer alıyor.

Konfederasyon Kupası hakkında bilgi için TIKLAYIN