Bolgar İslam Akademisi, Şaymiyev’in emeğiyle yükseliyor

Tataristan’ın tarihi Bolgar kentinde Bolgar İslam Akademisi ve onun yanında bulunan “Kol Gali” Otelinin inşaatı sona doğru yaklaşıyor.

İnşaat faaliyetlerini yerinde inceleyen Tataristan’ın Birinci Cumhurbaşkanı ve “Vozrojdeniye” Cumhuriyet Fonu Başkanı Mintimer Şaymiyev, “Tataristan’da ilk defa Bolgar dönemi tarihi hamamlar örnek alınanan ve tarihi yapıya uygun olan bir proje hayata geçiriliyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden alınan bilgiye göre, Bolgar İslam Akademisi tamamlanmak üzere. “Kol Gali” Otelinin inşaatı da iyi bir hızda gidiyor ve planlanan süre içinde tamamlanması bekleniyor.

Otelin içinde bulunan ve XIV yy. dönemi tarihi yapıya uygun olarak inşaa edilen hamamların inşaatının da büyük bir kısmı yapılmış durumda.

Tataristan’ın birinci Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev’in burada gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, her sene Mayıs ayında geleneksel olarak düzenlenen Bolgar topraklarında İslamiyeti kabul etme gününe kadar bu binalar hazır duruma gelecek.

Şaymiyev “Mayısta tamamlanacak demiyorum. Çünkü binaların kullanıma teslim tarihi 1 Eylül 2017. Yani yeni eğitim-öğretim yılı başlangıcı. “Kol Gali” Oteli de gelecek sene tamamlanacak. Otelde yapılması gereken işler var. Bu işler ortak fikirlerin sonucunda sona ulaşacaklar. Bizim tecrübeli uzman ve inşaatçılardan oluşan çalışma takımımızın her şeyi en güzel bir şekilde yapacaklarına inanıyorum ve gelecek sene bu binalar Bolgar toprakları için çok güzel bir hediye şeklinde olacak” dedi.