Alabuga’da büyük yatırım günü: Minnihanov ve Zeybekci’den 3 fabrika açılışı

Russian Prime Minister Vladimir Putin (C) casts his vote on an electronic ballot box in a polling station in Moscow March 4, 2012. Putin sought a convincing victory in Russia's presidential election on Sunday to strengthen his hand in dealing with the biggest opposition protests since he rose to power 12 years ago. REUTERS/Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Pool (RUSSIA - Tags: POLITICS ELECTIONS) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS

 

Türkiye-Rusya ilişkilerinde “kayıp bir yıl” nedeni olan uçak krizinin ardından, ilişkileri normalleştirme yolunda hızlı adımlar atılmaya devam ediyor. Türkiye 10 Ekim’de İstanbul’u ziyaret edecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i beklerken, Rusya’da da Türk yatırımları, fabrikaları, üretim tesisleri ile tekrar “işbirliği” ortamı ve “fabrika ayarlarına” dönüş yaşanıyor.

8 Ekim Cumartesi günü, Türk yatırımları açısından moral veren haberler, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin özel ekonomik bölgesi Alabuga’dan gelecek.

Türk sermayesinin en büyük yabancı yatırımcı durumunda olduğu bu önemli ekonomik bölgede bugün Şişecam Topluluğu, Kastamonu Entegre ve Dizayn Grubu’nun üretim tesislerinin resmi açılış törenleri yapılacak.

Törenlere katılmak için Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tataristan’ın başkenti Kazan’a geldi. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un davetiyle gelen bakan, evsahibi ile birlikte bugünkü açılışlarda kurdela kesecek.

ŞİŞECAM 310 MİLYON DOLAR YATIRDI

8014467582dcbedb966e3d63c0f5a2ed

Alabuga’da bugün önce Şişecam Topluluğu’nun toplam 310 milyon dolar yatırımla kurduğu düzcam ve otomotiv camları üretim tesislerinin resmi açılış töreni yapılacak.
.
Toplam 310 milyon dolarlık yatırımla kurulan modern üretim tesislerinde Şişecam Topluluğu’nun yüzde 70, Fransız Saint-Gobain şirketinin ise yüzde 30 payı var.

Yıllık 230 bin ton üretim kapasitesine sahip düzcam fabrikası, 210 milyon dolarlık yatırımla hayata geçti. Yine Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde yer alan ve yüzde 100 Şişecam Topluluğu’nun yatırımı olan 800 bin adet üretim kapasiteli otomotiv camları tesisi ise yaklaşık 100 milyon dolara mal oldu. Düzcam ve otomotiv camları tesislerinde toplam 653 kişi çalışacak.

Bu tesislerle Şişecam Topluluğu’nun Rusya’daki toplam yatırımları 1,1 milyar doları aştı. İlk yatırım, bira şişesi üretimi için 2002 yılında gerçekleştirilmişti. Rusya Federasyonu’nda topluluğun toplamda 8 üretim tesisi bulunuyor. Topluluğun Rusya Federasyonu’ndaki toplam çalışan sayısı da 3 bin 400’e ulaştı.

Zeybekci ve Minnihanov, Alabuga’da daha sonra Kastamonu Entegre’nin ağaç ürünleri tesisinde yeni üretim bandının açılış törenine katılarak fabrikayı gezecek. Hayat Holding’e bağlı grubun Rusya yatırımları da 1 milyar doları buldu.

69f2cd62b621d4bfdd0fdc4017a57160385fb922

Günün üçüncü ve son açılışı ise, Dizayn Grup tarafından üretime hazır hale getirilen plastik boru fabrikası olacak.

Bu “yatırım günü” ile Rusya-Türkiye ilişkilerindeki normalleşme ve işbirliğini daha da arttırma dönemine güçlü bir adım atılmış olacak.

8.10.2016